КАФЕДРА УКРАЇНОЗНАВСТВА І ФІЛОСОФІЇ

Ukrainoznavstwo1

 

Про кафедру

Українознавство у навчальному процесі і наукових розвідках

    Кафедра українознавства та філософії забезпечує викладання нормативних дисциплін (історія України та української культури, філософія, педагогіка, корекційна педагогіка), та вибіркових дисциплін (соціологія, краєзнавство, медичне краєзнавство, медична персоналістика, історія сучасного світу, арт-терапія, логіка). Водночас кафедра є опорною (базовою) серед однопрофільних вищих навчальних закладів в системі МОЗ України з дисциплін Історія України та української культури та вибіркових дисциплін (краєзнавство, медичне краєзнавство, історія сучасного світу), з яких викладачами кафедри розроблено типові навчальні програми.

{foto=big=spivrobitnyky_kafedra_2021 1}

   У жовтні 2013 р. на кафедрі українознавства та філософії проводилася Всеукраїнська нарада-семінар викладачів українознавчих кафедр вищих медичних навчальних закладів системи МОЗ України на яку прибули представники з Чернівців, Вінниці, Запоріжжя, Івано-Франківська, Києва, Львова, Луганська, Одеси та Тернополя. На нараді було обговорено широкий спектр питань пов’язаних із навчально-методичною діяльністю кафедр.

{foto=big=spivrobitnyky_narada_2013 1}

{foto=big=spivrobitnyky_narada_2013 2}

    У другій частині семінар-наради було проведено читацькі слухання на тему: ,,З Шевченковою думою і словом” під час яких учасники у різножанрових та різнотемних матеріалах осмислювали творчу спадщину Кобзаря під кутом її актуальності, використання у науковій, навчально-виховній діяльності кафедр. За результатами семінар-наради та слухань був опублікований збірник матеріалів.

  З ініціативи кафедри у травні 2021 р. в університеті відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю (до 25 річчя відкриття кафедри українознавства та філософії “Персоналістика українознавства як світоглядний феномен”. В роботі конференції взяли участь науковці із Запоріжжя, Києва, Львова, Івано-Франківська, Чернівців. Напередодні конференції у типографії ІФНМУ був опублікований збірник матеріалів конференції  з однойменною назвою на 388 с.

    З ініціативи завідувача кафедри, проф. Качкана В. А. та за участю представників кафедри вже доброю традицією стали щорічні наукові колективні монографії “Українознавство в персоналіях – у системі вищої медичної освіти ”. Станом на 2021 р. формується до друку 5 том. Колективні монографії, авторами яких є досвідчені педагоги і науковці з провідних вищих навчальних закладів України, має на меті бодай частково заповнити прогалину в українознавстві; через персоналії допомогти в першу чергу студентам пізнати сутність опановуваної ними навчальної дисципліни, що вивчається як нормативний, а чи вибірковий курс.

{foto=big=monohrafii_kafedrt_2021}

    У 2021 р. двоє науковців з кафедри українознавства та філософії, професор Володимир Качкан з книгою «Паралелі і меридіани ІФНМУ». і доцент Ігор Любчик, із книгою «Лемківські долі: Трагізм і пам'ять поколінь» стали лауреатами обласного конкурсу «Краща книга Прикарпаття 2020». Щорічний літературний конкурс відбувається за ініціативи Товариства письменників і журналістів ім. І. Франка та за підтримки обласної організації Національної спілки краєзнавців України й управління культури національностей та релігій облдержадміністрації. До книги, присвяченої 75-річчю університету, увійшли різножанрові документальні матеріали (діалоги, нариси, статті, есеї) про діяльність відомих вчених-медиків, провідних педагогів, хто презентує обличчя нинішнього закладу вищої освіти, а також про представників інших сегментів життєдіяльності університету. У сукупній номінації «Народознавство. Краєзнавство» одним з лавреатів став доцент Ігор Любчик із книгою «Лемківські долі: Трагізм і пам'ять поколінь». Ця історична монографія є спробою привідкрити закулісся етнополітичних ігор щодо лемків у міжвоєнній Польщі, Чехословаччині, СРСР та їхніх післявоєнних наступників.

   Книга “Лемківські долі…” була переможною у номінації документально-критична література в обласній премії ім. Василя Стефаника та одержала ІІ місце премії імені Воляників-Швабінських фундації Українського вільного університету (США) у 2021 р.

    У жовтні 2021 р. кафедрі українознавства та філософії ІФНМУ виповнилося 25 років! 29 вересня 2021 р. відбулося урочисте засідання кафедри на яке завітали представники адміністрації університету. Ректор професор Микола Рожко подякував усім працівникам за їхню роботу. «Я пам’ятаю те засідання, коли в нас в університеті з’явився Володимир Атаназійович Качкан, і за всі ці роки кафедра стала однією з родзинок нашого університету, — зазначив ректор. — Дякую всім за роботу, терпимість і розуміння. Вірю, що ми разом продовжимо працювати і втілювати в життя всі наші ідеї і задуми. Будьмо здорові, успішні і бережімо один одного!». Начальник навчального відділу Володимир Голуб також побажав колективу кафедри успіхів і процвітання, щоби українські та іноземні студенти якомога більше знали про Україну та українську культуру.

{foto=big=spivrobitnyky_kafedra_2021 2}

 

Співробітники

Качкан Володимир Атаназійович

завідувач кафедри

доктор філологічних наук

Любчик Ігор Дмитрович

доцент

доктор історичних наук

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

заступник завідувача кафедри.Відповідальний за навчально-методичну роботу на кафедрі

ORCID

Кузенко Олександра Йосифівна

доцент

кандидат педагогічних наук

Сініцина Алла Василівна

доцент

кандидат філософських наук

Гайдукевич Олена Олександрівна

доцент

кандидат історичних наук

Сливка Любов Василівна

доцент

кандидат історичних наук

Сулятицький Микола Іванович

доцент

кандидат філологічних наук

Винник Наталя Мирославівна

викладач

кандидат історичних наук

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Гладка Галина Любомирівна

викладач

кандидат історичних наук

Сокирко Анна Миколаївна

старший викладач

кандидат філософських наук

Бутчак Христина Михайлівна

викладач

Калин Ярослава Михайлівна

викладач

Олійник Оксана Михайлівна

викладач

Костюк Світлана Василівна

викладач

кандидат економічних наук

Джус Наталя Михайлівна

викладач

Петришин Галина Ярославівна

старший лаборант

Діяльність