1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 3.87 (39 Голосів)

Сьогодні, у Всесвітній День боротьби з ХОЗЛ, біля Івано-Франківського національного медичного університету іванофранківців безкоштовно діагностували на предмет хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ). Людям розповідали про цю небезпечну і підступну недугу, її симптоми та  безкоштовно проводили низку обстежень: сатурацію, пікфлуометрію, опитування згідно сучасних опитувальників CAT-тесту (COPD Assessment Test; Респіраторного Опитувальника Лікарні Св. Джорджа (SGRQ).

Акцію організували з нагоди Всесвітнього дня боротьби з ХОЗЛ  спільно з департаментом охорони здоров’я обласної військової адміністрації  Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр та кафедра фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб та СНТ Івано-Франківського національного медичного університету.

ХОЗЛ - це захворювання, яке можна попередити та лікувати, що характеризується обмеженням прохідності дихальних шляхів, що клінічно проявляється наростаючою задишкою, хронічним кашлем з виділенням слизистого чи слизисто-гнійного харкотиння.

За словами виконувача обовязків ректора ІФНМУ Миколи Островського, питання своєчасної діагностики та лікування ХОЗЛ гостро стоїть у всіх країнах світу, в тому числі і в Україні. ХОЗЛ діагностують у 8–22% людей віком  понад 40 років, переважно у  курців.

«Середня тривалість життя пацієнта, якому виставлено  ІІ групу інвалідності з причини ХОЗЛ становить 4-4.5 років. Тому дуже важливо працювати в плані ранньої діагностики цієї хвороби. В 2022 році ВООЗ представили 2 причини, які дали приріст по показнику летальності: SARS-CoV-2 і ХОЗЛ. Також ця хвороба приносить великий дискомфорт, надзвичайно погіршує якість життя людини. Распіраторна медицина Івано-Франківщини виведена на високий рівень в Україні і Європі. Разом ми прикладемо максимум зусиль, щоб спільними зусиллями лікарів-практиків і науковців взяти під контроль цю проблему. Це допоможе нам сповільнити прогресування захворювання, попередити розвиток ускладнень, які дозволять покращити показники летальності від ХОЗЛ», - наголосив Микола Островський.

Це висвітлює актуальність проблеми поширення, пізньої діагностики та розвитку ускладнень, що призводить до госпіталізації пацієнта. Кожне загострення призводить до зменшення показника ОФВ1 за даними спірографічного обстеження, яке неможливо підняти до попередніх показників. На сьогоднішній день, незважаючи на воєнний стан є можливим лікувати пацієнтів з ХОЗЛ безкоштовно, завдяки впровадженій програмі «Достіпні Ліки».

«Такі заходи – це справді чудова ініціатива, адже так ми  звертаємо увагу населення Прикарпаття та наших лікарів до такої важливої проблеми як хронічні обструктивні захворювання легенів. Адже недугу найкраще попередити, або виявити на ранніх етапах.  Бо пізно виявлені захворювання, на жаль, забирають передчасно життя людей. Це для нашого регіону особливо актуальна проблема, оскільки одною з причин цієї недуги є забруднене повітря. Наша область ще 10 років тому ввійшла у п’ятірку найзабрудненіших регіонів в Україні», - зазначила в.о. директора департаменту ОВА Лідія Сенюта.

Кожний сімейний лікар, терапевт та пульмонолог починаючи з амбулаторії після проведення спірографічного обстеження може підтвердити діагноз ХОЗЛ, може без перешкод виписати електронний рецепт на оригінальні інгаляційні препарати, які пацієнт буде використовувати щодня, 365 днів рік, безкоштовно!

 «В Івано-Франківському обласному фтизіопульмонологічному центрі маємо всі можливості для  надання  висококваліфікованої медичної допомоги пацієнтам із ХОЗЛ: і хорошу матеріально технічну базу і висококваліфікованих лікарів і  результативну співпрацю з медуніверситетом.  -  відзначив генеральний директор КНП  «Івано-Франківсько обласного фтизіопульмонологічного    центу Ігор Рудко.