Уже вп’яте в Івано-Франківському національному медичному університеті з успіхом пройшла міжнародна науково-практична конференція, присвячена пам’яті ректора університету, академіка Георгія Бабенка.

26-27 жовтня науковці з усієї України з’їхалися до Івано-Франківська, щоб поділитися досвідом із вивчення макро- та мікроелементів.

Захід розпочався теплими спогадами про Вчителя: «Він був взірцем інтелігентності та високої культури, цінував думки своїх студентів і прислухався до них. Любив людей та життя у всіх його проявах... Переступаючи поріг інституту, знімав капелюха і кланявся». Теплі виступи про свого вчителя та колегу прозвучали від ветеранів університету, багаторічного декана медмчного факультету Дмитра Александрука і професора Алли Юрцевої.

Про розвиток школи мікроелементології та подальші перспективи говорила завідувач кафедри біологічної і медичної хімії ім. Г. Бабенка, організатор конференції, професор Ганна Ерстенюк. Вона зауважила, що велика наукова робота, відзначена позаторік державною премією, а саме, за розробку та впровадження системи зменшення техногенного навантаження на території і населення екологічно кризових регіонів України, — це не лише праця авторського колективу. В її основі — фундамент школи кількох поколінь науковців, які вчилися у Бабенка.

Молоді вчені презентували результати досліджень хімічного складу ґрунтів та водойм різних регіонів Прикарпаття, мікро- та макроелементного статусу живих організмів при різних токсичних впливах. Також у доповідях йшлося про наслідки прогресу та екологічну небезпеку, порушувалися питання про обмін заліза при хронічній нирковій недостатності, про особливості планування дослідження в клінічній мікроелементології тощо.

Гість конференції професор Павло Бачинський, який представляв Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара і до речі, вперше взяв участь у конференції, розповів про свою співпрацю з Георгієм Бабенком, зокрема, присвятив цьому свою доповідь, де виокремив «нові підходи у визначенні ролі Бабенка у вченні про мікроелементи».

З великим зацікавленням учасники конференції слухали лекції через Skype-зв’язок. Доповідачами були випускники Франківського медичного вишу, відомі у світі науковці Ігор Погрібний та Анатолій Скальний. Лекція директора Національного Центру Токсикологічних досліджень (NTCR) Погрібного стосувалася тематики пошуку шляхів виявлення канцерогенних речовин — нових перспектив трансферину. Голова Всеросійського товариства медичної елементології, гендиректор Інституту Мікроелементів ЮНЕСКО, професор Скальний говорив про світовий контекст у напрямку розвитку науки, включеність України, а також розповів про біоелементний статус різних регіонів Росії, пропонував шляхи співпраці українським науковцям.

Вже втретє у «Бабенківських читаннях» взяла участь одеситка Олена Пихтєєва з Українського НДІ медицини транспорту. «Зазначу, що з кожним разом конференція стає все більш тематичною, збирає все більше спеціалістів з усієї країни, які займаються проблемами впливу мікро- та макроелементів на здоров’я населення, — говорить Олена Пихтєєва. — Мені дуже сподобався формат інтернет-спілкування з видатними сучасності вченими-мікроелементологами. І цього року збулася наша мрія — вперше під егідою Асоціації мікроелементологів України відбулась школа мікроелементології, яка була корисна не тільки молодим науковцям, але й маститим спеціалістам».

Як зауважили організатори заходу, інтерес до проблеми мікроелементів зростає, і це тішить.

Насамкінець кожен з учасників вніс свої пропозиції у розвиток Центру біоелементології, а професор кафедри ендокринології ІФНМУ Володимир Боцюрко відзначив високий рівень наукової дискусії і висловив впевненість у потужній подальшій перспективі Центру біоелементології. «Не маю сумнівів, що організатори та всі активні учасники конференції постараються, щоби центр біоелементології на Прикарпатті відродився і працював настільки потужно, як це було за часів Бабенка, — зазначив професор. — І ще: ендокринологія та мікроелементологія мають багато спільного. І, цілком можливо, в майбутньому ми поєднаємо ці дві науки...»

Також організатори конференції мають намір подати пропозицію до Інституту мікроелементів ЮНЕСКО (Ліон, Франція) про розгляд кандидатури Центру біоелементології ІФНМУ як асоційованого члена Інституту з метою проведення щорічних науково-освітніх шкіл для молодих вчених, вивчення ролі мікроелементів у життєдіяльності організму за умов норми та при патології, впливу довкілля на хімічний склад та метаболічні процеси в організмі людини.

Довідка

Георгій Бабенко — засновник наукової школи мікроелементології, який повів дорогою науки понад півтори сотні своїх учнів. «Мудрий і тактовний наставник», «простий і дотепний у спілкуванні чоловік» – так відгукуються про нього ті, кому пощастило вчитися у Бабенка і працювати з ним.

Упродовж 25 років Георгій Бабенко очолював Івано-Франківський (Станіславський) державний медичний інститут і понад 43 роки – кафедру біохімії. Сьогодні його ім’я є знаковим для всієї східноєвропейської медицини.

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
3
6
8
10
13
14
15
16
21
22
23
24
27
28
29
31

ua

virtualnii pac

osvitnii hab

guide

karta

Biblo ban

arnika zyma