Проблема псоріазу набула сьогодні особливої актуальності, враховуючи значне поширення цієї недуги. Вона «живе» в усіх широтах Земної кулі і добре «почувається» серед населення будь-яких національностей і рас. До всесвітнього Дня псоріазу кандидат медичних наук, асистент кафедри дерматології та венерології Лариса Сенчук розповідає про цю недугу.

Від псоріазу страждає 3% людства. Ці люди завжди приховують під одягом псоріатичні бляшки, ніколи не відвідують лазню з друзями, не надягають у літню спеку майку, а жінки носять в будь-яку погоду або в будь-яку пору року темні панчохи. З «власної шкіри» псоріаз знайомий багатьом знаним політикам, керівникам, бізнесменам, банкірам. Але зізнатися, що в тебе псоріаз, у нас чомусь вважається непристойним.

У давнину цю недугу називали «трояндою диявола», боялися її як прокази (в часи Гіппократа ці хвороби поєднували однією назвою – лепра) і обходили хворого стороною, боячись інфікуватися. На сьогоднішній день теорію про інфекційну природу псоріазу повністю відхилено: впродовж усієї історії розвитку людства не було зафіксовано жодного випадку передачі псоріазу від хворої людини до здорової, навіть при переливанні крові, не кажучи вже про догляд за хворими чи користування спільними речами. І тому, всі повинні чітко запам’ятати — псоріаз неінфекційне захворювання!

Більшість пацієнтів із псоріазом потерпають від депресій, відчуття замкнутості, ізольованості від суспільства, мають знижену самооцінку. Як показало опитування, третина з них вважають, що псоріаз — це найбільша проблема їхнього життя, понад 60% — скаржилися на дуже низьку якість життя і майже 10% пацієнтів з тяжкими формами псоріазу зізналися, що були думки про самогубство. Розпач, гнітюче безсилля, а ще зневіра в медицині, яка не приносить звільнення від псоріазу.

Цю ситуацію «підігрівають» ще й псевдолікарі, які спекулюють на біді людей, обіцяючи гарантоване вилікування від хронічного (!) захворювання, яке є пожиттєвим станом. Зустрічаються часті реклами чудодійних препаратів та запрошення до цілителів. Зневірені хворі схильні повірити в будь-що й, надіючись на диво віддають останні гроші за сумнівні ліки та заговори. Трапляються гірші випадки, коли лікування проводять небезпечними препаратами й методами без належного контролю. Короткочасний відступ хвороби незабаром обертається сильним загостренням.

На жаль, немає такої чарівної пігулки, прийнявши яку, можна назавжди вилікуватися від псоріазу. Англійський прем’єр-міністр Вінстон Черчилль, який також хворів на цю недугу, від розпачу запропонував поставити пам’ятник із чистого золота людині, яка відкриє таємницю псоріазу і знайде панацею від нього. А Американський Національний фонд псоріазу і сьогодні обіцяє лікареві, який знайде ліки від цієї хвороби, премію, еквівалентну Нобелівській.

Вилікувати псоріаз раз і на завжди неможливо – недуга може відступити на роки та десятиріччя, а потім знову повернутися. На сьогодні все ж є чимало ліків і методів лікування, які дозволять контролювати псоріаз: надовго усунути його прояви і зробити загострення не такими частими і тяжкими. Псоріаз має складну і неоднозначну природу. Як і всі автоімунні хвороби, псоріаз лікують методами, які пригнічують імунну систему. Та, на жаль, жоден із них не може знизити активність імунних клітин назавжди, тож сучасні засоби усувають симптоми псоріазу, але не здатні вплинути на його глибинну причину – атаку імунної системи на шкіру.

Найкращий вихід для більшості хворих із цієї ситуації – знайти прийнятний баланс між контролем свого стану і кількістю часу, сил, грошей, які вони готові витратити на лікування. Псоріаз залишається на піку наукового інтересу, постійно з’являються повідомлення про нові досягнення й відкриття в цій ділянці. Тож надія на те, що в майбутньому засіб зцілення від псоріазу все-таки з’явиться.

Враховуючи те, що псоріаз мультифакторне захворювання і через це не має й єдиної схеми терапії, яка могла б допомогти всім, тому в першу чергу лікарі звертають увагу на індивідуальні особливості організму. Вибір лікувальних заходів залежить від таких факторів, як форма псоріазу, тяжкість хвороби (площа ураженої шкіри), розташування висипань, вік, загальний стан людини і наявність супутніх захворювань. Лікування псоріазу вимагає від хворого величезного терпіння й коштів. Нині очевидним стає той факт, що наукова клінічна медицина більшою мірою схиляється до використання хіміопрепаратів, а народна й альтернативна схиляється до природних факторів (трави, препарати натурального походження, морепродукти). І такий підхід багато в чому виправданий.

Використання природніх і максимально шкідливих засобів і методів лікування псоріазу останнім часом стає все більш популярним як серед пацієнтів, так і серед лікарів. Проте треба добре усвідомлювати, що лікувати цю хворобу якими б то не було засобами можна тільки під контролем лікаря. Адже методи народної медицини також мають свої протипокази, а самостійно врахувати всі індивідуальні особливості організму вкрай важко. Отож, якщо ви цінуєте своє здоров’я і ставитеся до нього відповідально, самолікування псоріазу без консультації з фахівцем має стати для Вас не припустимим.

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
15
16
17
18
20
21
24
25
31

ua

virtualnii pac

osvitnii hab

guide

karta

Biblo ban

arnika zyma