На базі Івано-Франківського національного медичного університету 18 жовтня відбулась міжнародна науково-практична конференція «Бабенківські читання». У зв’язку із карантинними обмеженнями спілкування було дистанційне, за допомогою онлайн-платформи Teams.

Вже всьоме науковий форум, присвячений пам’яті колишнього ректора медуніверситету, академіка Георгія Бабенка, зібрав провідних фахівців, вчених, клініцистів України. Обговорювалися питання молекулярних механізмів дії макро- та мікроелементів, їхньої ролі в діагностиці, профілактиці та лікуванні патологічних станів, а також в раціоні сучасної людини тощо. Традиційно в рамках конференції відбулась Школа з Біоелементології для молодих вчених, де були прочитані дві окремі лекції.

Про проблеми есенціальності в сучасній біоелементології доповів президент Асоціації мікроелементологів України, професор Леонід Шафран. Він висловив задоволення розвитком української мікроелементології та біоелементології: «Напрямки роботи, започатковані ще Георгієм Авксентійовичем, продовжуються і розвиваються в багатьох країнах світу. Це показала, зокрема, пандемія COVID-19, яка щодня ставить нові виклики як у клінічній, так і в профілактичній сферах».

Традиційний учасник читань одеситка Олена Пихтєєва з Українського НДІ медицини транспорту розповіла про популяційні зміни мікроелементного статусу населення України під час пандемії COVID-19. «Зараз необхідно задіяти всі можливі механізми для запобігання інфікування, — говорить дослідниця. — Як тільки почала розгоратися пандемія COVID-19, вітаміни та мікроелементи стали розцінювати як один з факторів, який може допомогти в боротьбі з цим захворюванням. Про це активно почали писати засоби масової інформації, а зокрема пропагувати прийом цинку в високих дозах для профілактики COVID-19. Але треба пам’ятати, що попри безумовну необхідність цинку, його токсичну дію ніхто не відміняв і перевищення його добового надходження не є добрим».

Пандемія стала великим викликом для всієї науки, і тепер вчені та клініцисти працюють над проблемою, як людство має дати собі раду з цим. «Звісно, бездумний прийом препаратів мікроелементів часом спонукає до розвитку дисмікроелементозів, — наголошує перша проректорка ІФНМУ, професорка Ганна Ерстенюк. — Наслідки можуть бути дуже несподівані. Тому треба добре зважувати, перш ніж вживати препарати. Це дуже важливе питання, до якого ми ще не раз повертатимемося».

Про зміни вмісту кадмію і нітратів у питній воді Прикарпаття та їх поєднаний вплив на мікро- та макроелементний склад селезінки експериментальних тварин розповіла асистентка кафедри біологічної та медичної хімії імені академіка Г.О. Бабенка ІФНМУ Лариса Нечитайло. Під час роботи дослідниця встановила, що значна кількість населення, яке проживає в рівнинній зоні Прикарпаття, споживає воду з підвищеним вмістом нітрат-іонів і кадмію. Це може бути причиною порушень перебігу метаболічних процесів в організмі.

Під час обговорення доповідей слово взяла завідувачка кафедри фармакології та внутрішньої медицини №3 імені професора М.М. Бережницького (відділення внутрішньої медицини) професорка Наталія Вірстюк. Вона повідомила, що Міністерство охорони здоров’я України замовило кафедрі наукове дослідження про віддалені результати коронавірусного захворювання. «Дуже важливо включити в таке дослідження визначення біоелементів, мікро-, макроелементів при ураженні різних органів якраз в такий віддалений період, — наголошує Наталія Вірстюк. — Клініка повинна підтверджуватися такими фундаментальними дослідженнями, тому тільки разом ми можемо досягати вагомих результатів».

Професор Леонід Шафран нагадав, що у 2021 році виповнюється 100 років з дня народження Георгія Бабенка, тож він запропонував започаткувати медаль його імені для нагородження вчених і дослідників у сфері мікроелементології. Учасники конференції погодилися з такою пропозицією. Тож незабаром ім’я видатного вченого з Івано-Франківська може звучати і на новій науковій відзнаці.