Нещодавно у місті Антверпен, Нідерланди, проходив онлайн-з’їзд Європейської Ради Реанімації (ERC), на якому відбулась офіційна презентація нових гайдлайнів серцево-легеневої реанімації European Resuscitation Council Guidelines 2021. Участь в обговоренні взяли понад 4000 експертів та учасників з усього світу.

Кафедра анестезіології та інтенсивної терапії ІФНМУ в повному складі долучилась до події міжнародного масштабу та з ініціативи завідувача кафедри професора Івана Тітова підготувала переклад і стислий огляд основних положень нових рекомендацій. Усі бажаючі можуть ознайомитись з оригінальними рекомендаціями нижче за посиланням.

Переклад гайдлайнів з англійської на українську мову підготувала асистентка кафедри Марта Гриньовська.

ПЕРШИЙ ЕТАП ДОПОМОГИ (FIRST AID)

1. Застосовуйте ТІЛЬКИ стабільне бокове положення у потерпілих, які НЕ відповідають критеріям, згідно яких можна розпочинати штучне дихання та закритий масаж серця (СЛР).
  2. Застосовуйте шкалу розпізнавання інсульту згідно протоколу надання допомоги з метою ранньої діагностики інсульту.
  3. При підозрі на тепловоий удар з фізичним навантаженням та без фізичного навантаження негайно перемістіть потерпілого у прохолодне приміщення, розпочніть пасивне охолодження та використовуйте інші доступні методи охолодження.
  4. У випадку сильної кровотечі, що загрожує життю необхідно здійснити прямий тиск на рану та розглянути використання гемостатичної пов’язки або джгута.
  5. При термічних опіках припиніть контакт з джерелом і негайно розпочніть охолодження місця ураження прохолодною водою протягом не менше 20 хв. Накладіть стерильну пов’язку.

ПОЧАТКОВА  ПІДТРИМКА ЖИТТЯ (BASIC LIFE SUPPORT)

1. Діагностувати зупинку серця та розпочати СЛР
  2. Повідомити служби екстреної медичної допомоги
  3. Розпочати компресії грудної клітки (100 -120 натискань за 1 хв, глибина 5-6 см)
  4. Розпочати штучне дихання (виконати 2 вдихи). Дотримуватись співвідношення компресій та вдихів 30:2
  5. За наявності, негайно увімкнути зовнішній автоматичний дефібрилятор та виконувати інструкції (голосові підказки)

ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ ( послідовність дій )

• Безпека (переконатися у відсутності небезпеки для вас, потерпілого та присутніх)
  • Відповідь (перевірити реакцію на вербальні подразники)
  • Дихальні шляхи (якщо відповідь відсутня, повернути потерпілого на спину та, поклавши одну руку на чоло, а іншу на підборіддя легко та ніжно розігнути голову потерпілого назад, привідкривши рот)
  • Оцінка дихання (дивитися, слухати, відчувати – не довше 10 сек ; ледь помітне дихання, а також нечасті, повільні та шумні вдихи не вважаються нормальним диханням)
  • Відсутність дихання або аномальне дихання ( якщо дихання відсутнє або ж аномальне – повідомити служби екстреної медичної допомоги та залишатися біля потерпілого)
  • Автоматичний зовнішній дефібрилятор (відправити іншу людину за дефібрилятором, за відсутності - розпочинати СЛР)
  • Розпочати СЛР (компресії та вдихи) *

* Згідно оновлених гайдлайнів, алгоритм C-A-B не змінився.

ПОДАЛЬША ПІДТРИМКА ЖИТТЯ (ADVANCED LIFE SUPPORT)

1. Пріоритет надається високій якості компресій грудної клітки з мінімальними перервами, рання дефібриляція та лікування зворотніх станів
  2. Продромальні ознаки зупинки серця часто спостерігаються при позалікарняній (ПЛЗС) та внутрішньолікарняній зупинці серця (ВЛЗС) – у багатьох пацієнтів зупинку серця можна попередити
  3. Застосовуйте простий або вдосконалений метод забезпечення прохідності дихальних шляхів – інтубація трахеї повинна здійснюватися лише за умов наявності практичних навиків її успішного виконання
  4. Раннє застосування адреналіну у пацієнтів з нешоковим серцевим ритмом (НСР)
  5. У вибраних пацієнтів, за можливості, розгляньте проведення екстракорпоральної СЛР як метод рятівної терапії при неефективності заходів ІІ етапу СЛР

ДЕФІБРИЛЯЦІЯ

• Вчасність виконання відіграє критичну роль
  • Метою є зупинка фібриляції шлуночків (ФШ) та відновлення перфузійного ритму (не асистолії)
  • Перший розряд 150J. Збільшувати при рефрактерній ФШ ( при ручній дефібриляції)
  • Перевірити правильність розташування електродів
  • Подвійна послідовна дефібриляція не має доведеної ефективності

ПОСТРЕАНІМАЦІЙНА ПІДТРИМКА ЖИТТЯ (POST RESUSCITATION CARE)

1. Після відновлення ознак спонтанного кровообігу застосовуйте алгоритм ABC:
  • Встановити орофарингеальний повітровод або виконати інтубацію трахеї (за умови практичних навиків її виконання)
  • Титрувати кисень до рівня Sp02 = 94% - 98% та вентилювати легені до нормокапнії
  • Забезпечити надійний венозний доступ, відновити нормоволемію, уникати гіпотензії (САТ = >100 мм рт мт)
  1. Невідкладна катетеризація серця +/- ЧШКВ при зупинці серця, зумовленій кардіологічною патологією та елевацією сегмента ST на ЕКГ
  1. Застосовуйте цільовий температурний менеджмент (ЦТМ) у дорослих з позалікарняною (ПЛЗС) та внутрішньолікарняною зупинкою серця (ВЛЗС) (з будь-яким початковим ритмом), які не реагують на подразники після відновлення ознак спонтанного кровообігу.
  2. Використовуйте мультимодальну неврологічну прогностикацію, що включає клінічне обстеження, електрофізіологіні методи, біомаркери та діагностичну візуалізацію.
  3. Оцініть фізичні та нефізичні порушення до та після виписки пацієнта з лікарні, при потребі направте на реабілітацію.